مطالب محبوب
پانزده شکارچی کهنه کار کردستانی تفنگ و شکار را برای همیشه کنار گذاشتند

پانزده شکارچی کهنه کار کردستانی تفنگ و شکار را برای همیشه کنار گذاشتند

نویسنده: محمد صالحی جمعه 23 اسفند 1392 موضوع: اخبار و اطلاعیه هاسایر اخبار


    ۱۵ نفر از شکارچیان باسابقه و کهنه کار شهرستان کامیاران کردستان طی مراسمی با کنار گذاشتن اسلحه‌های خود و قرائت بیانیه‌ای برای همیشه دست از تفنگ و شکار برداشته و به عنوان دوستدار و همیار محیط زیست معرفی شدند.

به گزارش پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران، این مراسم در تپه شهدای گمنام شهرستان مریوان و با حضور تعداد زیادی از دوستداران محیط زیست، انجمن‌های محیط زیستی استان کردستان و نمایندگان ادارت مختلف این شهرستان و با هدف دستیابی به استانی پاک و عاری از هرگونه شکار و تخلف برگزار شد.

...

ادامه این مطلب
بازدید : 33

آشنایی با گونه های بومی جنگلهای ایران

آشنایی با گونه های بومی جنگلهای ایران

نویسنده: محمد صالحی جمعه 16 اسفند 1392 موضوع: رشته جنگلداریجنگلشناسیدرخت شناسی


جنگل های ایران بر حسب شرایط خاص و موقعیت جغرافیایی خود، همچنین دخالت های انسانی در ورود گونه های مختلف درختی در دوره های مختلف تشکیل شده از گونه های بومی و غیر بومی هستند. در این مطلب قصد داریم به معرفی گونه های بومی جنگل های ایران بپردازیم ...

...

ادامه این مطلب
بازدید : 66

آخرین یوزهای زمین را قدر بدانیم (حتماً بخونید)

آخرین یوزهای زمین را قدر بدانیم (حتماً بخونید)

نویسنده: محمد صالحی پنجشنبه 15 اسفند 1392 موضوع: رشته محیط زیستمدیریت حیات وحش


کافی است سری به دنیای مجازی بزنی تا تصویرهای پی در پی کسانی را ببینی که با لبخندی غرورآمیز برلب و باد نخوتی از سر غرور در سر و تفنگی در دست بر بالابلندی یک بچه آهو، یا یکی قوچ و… ایستاده‌اند به تماشا!! انگار که لحظه‌ای باشکوه از تاریخ جهان را ثبت کرده باشند، چشم در چشم دوربین و پا بر پیکر عمودی یکی بچه آهو یا یکی قوچ و گوزنی تیزپا یا پلنگی بی‌غرش گذاشته است. منطقه سمنان، دیگر سال‌هاست که از کوههای جهان کمتر غرش پلنگ و ببر می‌آید. سکوت در بیشتر کوه‌های جهان لانه کرده و گویی تنها در تلاقی باد و برگ‌های درختان تکیده است که مرثیه‌ای بر این سکوت مرگبار می‌خواند، نه صدای رپ رپ پای گوزن و آهوان طنین‌انداز است نه آواز مطنطن کبک و عقابان تیزبال…

...

ادامه این مطلب
بازدید : 25

کشف جنگل 5000 ساله در انگلستان

کشف جنگل 5000 ساله در انگلستان

نویسنده: محمد صالحی پنجشنبه 15 اسفند 1392 موضوع: اخبار و اطلاعیه هاسایر اخبار


باستان شناسان بقایای یک جنگل 5000 ساله را کشف کرده‌اند. در هفته‌های اخیر در انگلستان طوفان و بادهای شدید که تا 150 کیلومتر در ساعت بود موجب کشف بزرگی شد. در امتداد ساحل «گاردین بی» باستان شناسان «راس کوک» و «دیانا گروم» از کمیسیون سلطنتی و تاریخی، بقایای یک جنگل قدیمی 5000 ساله را کشف کردند و تنه‌های متعدد درخت غان، بلوط، کاج و توسکا را شناسایی کردند.


...

ادامه این مطلب
بازدید : 26

هفته منابع طبیعی و روز درختکاری مبارک باد

هفته منابع طبیعی و روز درختکاری مبارک باد

نویسنده: محمد صالحی چهارشنبه 14 اسفند 1392 موضوع: اخبار و اطلاعیه هاسایر اخبار


ایرانیان باستان که پیرو دین زرتشت بودند عقیده داشتند که ایزد پاک ، جهان هستی را در شش گاه (مرحله ) آفریده است . آنها بر این باور بودند که ایزد پاک ، در گاه اول ، آسمانها - در گاه دوم ، آبها – در گاه سوم ، زمین و در گاه چهارم ، درختان و گیاهان – و پس از آن در گاه پنجم ، حیوانات و در آخرین گاه ، انسان را آفریده است.

...

ادامه این مطلب
بازدید : 27

رهیافتی جدید در کاربرد پزشکی گاهشناسی درختی

رهیافتی جدید در کاربرد پزشکی گاهشناسی درختی

نویسنده: محمد صالحی چهارشنبه 14 اسفند 1392 موضوع: اخبار و اطلاعیه هاهمایش ها


اخیرا" در تاریخ 17 – 13 ژانویه 2014 میلادی مطابق با 27 – 23 دی ماه 1392 نهمین کنفرانس بین المللی گاهشناسی درختی - دندروکرونولوژی
9th International Conference on Dendrochronology
در شهر ملبورن استرالیا برگزار گردید. این کنفرانس بالاترین مرجع دانش دندروکرونولوژی درجهان بوده و در آن یافته ها و فن آوری های جدید این علم ارائه و در معرض تبادل نظر دانشمندان جهانی قرار داده می‌شود.
رهیافت جدیدی در کاربرد پزشکی گاهشناسی درختی از آقای دکتر مصطفی جعفری تحت عنوان:
Dendro-Medical as New Approach on Dendrochronological Study method

...

ادامه این مطلب
بازدید : 18

فواید و خواص دارویی پوست تنه درخت و میوه بلوط

فواید و خواص دارویی پوست تنه درخت و میوه بلوط

نویسنده: محمد صالحی یکشنبه 11 اسفند 1392 موضوع: رشته جنگلداریجنگلشناسی


بلوط (Castaneifolia – sativa) گیاهی است درختی و خودرو. از تیره راش و در ایران، در نواحی کردستان، لرستان و ایلام و چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد و قسمت هایی از استان فارس بصورت جنگل مشاهده می شود. قسمت داروئی این گیاه پوست تنه درخت و میوه آن است و مازوئی که از آن گرفته می شود. این گیاه از نظر طعم میوه دو نوع است. یک نوع دارای میوه تلخ و نوعی دیگر دارای میوه شیرین و در اینجا منظور نوع شیرین میوه آن است. گلوله های مازو که در برگ های جمع شده بلوط درست میشوند مصرف دارویی و صنعتی دارند.

...

ادامه این مطلب
بازدید : 40

دانستنیهای جالب درباره کره زمین

دانستنیهای جالب درباره کره زمین

نویسنده: محمد صالحی شنبه 10 اسفند 1392 موضوع: رشته محیط زیستسایر دروس محیط زیست


کره زمین جایگاه سکونت انسان و ملیون ها موجود بزرگ و کوچک دیگر است. این کرهی خاکی که وسعت بیشتر آن را آب اقیانوس ها و دریاها تشکیل داده در سالیان دراز عمر خود دست خوش حوادث و دوره های حیاتی متعددی شده است که از هر دوره یادگاری بر پیکره خود باقی گذاشته است. در این مطلب قصد داریم به ویزگی ها دانستنی های جالبی در مورد کره زمین بپردازیم.با ما همراه باشید.


...

ادامه این مطلب
بازدید : 62

دانلود جزوات مدیریت حیات وحش (رشته محیط زیست)

دانلود جزوات مدیریت حیات وحش (رشته محیط زیست)

نویسنده: محمد صالحی شنبه 10 اسفند 1392 موضوع: مرکز دانلوددانلود جزوه رشته محیط زیستمدیریت حیات وحش


 حیات وحش به عنوان یکی از منابع تجدید شونده به فرد،افراد یا نسل مشخصی تعلق نداردومتعلق به همه موارد و کلیه نسلهای کشور است، بنابراین هزینه عمده لازم برای حفاظت ومدیریت آن باید از خزانه دولت تأمین شود.دولت باید با صرف پول وتربیت افراد متخصص لازم از تخریب زیستگاههاونابودی حیوانات وحشی جلوگیری کند.مدیریت حیات وحش فنی است که بر پایه دانش های مختلفی استوار است.مثل رفتار شناسی،زیست شناسی،زراعت،پستاندار شناسی،بوم شناسی،جنگلداری،هواشناسی وخاک شناسی و...
در جستجوی خود در بین منابع و رفرنس های موجود در این رابطه به دوجزوه مفید برخورد کردم که برای استفاده دانشجویان محیط زیست در این مطلب قرار داده شده است.

...

ادامه این مطلب
بازدید : 75

 نقش مدیریت چرا در حفظ مراتع

نقش مدیریت چرا در حفظ مراتع

نویسنده: محمد صالحی جمعه 09 اسفند 1392 موضوع: رشته مرتعداریاصلاح و توسعه مراتع


رشد بی رویه جمعیت طی دهه های گذشته باعث افزایش بهره برداری از منابع طبیعی کشور گردیده است . بهره برداری بی رویه و مفرط از مرتع ، نابودی پوشش گیاهی و فرسایش آبی و بادی را به دنبال داشته است . خسارات ناشی از این فرسایش بصورت سیل و طوفان شن ، کاهش عمر مفید سدها ، تخریب پل ها، راه ها ، مزارع ، آبادی ها ، کاهش سطح سفره های آب زیرزمینی ، خشک کردن چشمه ها و عدم تعادل محیط زیست خود را نشان می دهد. جمعیت عظیم بهره بردار در عرصه مراتع با دام بیش از 2 برابر ظرفیت ، فشار  زیادی به مراتع آورده و باعث بهم خوردن تعادل گردیده است.

...

ادامه این مطلب
بازدید : 23

صفحات سایت

تعداد صفحات : 81
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ...80 81 صفحه بعد