ساندویچ پانل چیست ؟

ساندویچ پانل (به انگلیسی: Sandwich Panel) یا پنل کمپوزیت آلومینیوم (ACP) (به انگلیسی: Aluminium Composite Panel) و همچنین مصالح کمپوزیتی آلومینیومی (ACM) (به انگلیسی: Aluminium Composite Material) ساندویچ پانل از ترکیبات سبک و مرکبی تشکیل شده است که از دو طرف به دو لایه محدود شده است و در میان آن یک لایه عایق قرار دارد (همانند یک ساندویچ همبرگر که نان آن همبرگر را از دو طرف پوشانده است) این عایق نرم و انعطاف‌پذیر است. ساندویچ پانل‌ها از موادی مانند پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه تولید می‌شوند.کاربرد ساندویچ پانلاستفاده از ساندویچ پانل در انواع سرد خانه‌ ها و صنایع برودتی دفاتر کارگاهی درمانگاه صحرایی سرویس بهداشتی نمازخانه و محیط آموزشی، تعمیرگاه سیار، پست نگهبانی، ویلاهای یک و دو طبقه- واحدهای امدادی در زمانهای بحرانی مانند زلزله ساخت انواع سوله، دیوار و سقف سالن‌های تولید، ساختمان‌ های اداری و هتل‌ ها، کانکس، کانتینرها کاربرد ساندویچ پانل در مخازن چند جداره، پوشش سوله انبارها، خانه‌ها و ویلاهای، ساندویچ پانل در صنایع، پوشش سوله، باشگاه و سرد خانه، واحدهای امدادی در زمانهای بحرانی مانند زلزله ساخت انواع سوله، مسکونی، انبار غلات، مدارس و درمانگاه‌های سیار، سردخانه گوشت و لبنیات، خانه‌های سیار و کاروان‌ها، استخرهای سرپوشیده و سالن‌های ورزشی، دیوار و سقف ساختمان‌های صنعتی، دیوار و سقف کاذب و دیوار تقسیم داخلی و اتاق‌های اداری در کارخانه‌ها می‌باشد. همچنین ساندویچ پانل‌ها کاربردهای گوناگونی دیگری هم در صنایع مختلف دارد ازجمله ساخت کانکس، کانتینر، کانکس‌های یخچال دار ثابت و متحرک، سازه و خانه پیش ساخته، کمپ‌ها اسکان موقت، سوله، سازه فلزی، سازه فضایی، انبار و بارانداز، مجتمع‌های ورزشی، کارخانه صنعتی و تولیدی، سردخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی.چرا ساندویچ پانل؟
 • ساندویچ پانل عایق بسیار قوی انرژی است
 • ساندویچ پانل سبک بودن در مقایسه با سایر مصالح را داراست
 • قیمت تمام شده ساندویچ پانل نسبت به مصالح سنتی بسیار پایین تر است
 • ساندویچ پانل قابل شستشو می باشد
 • نصب و اجرای آسان و سریع ساندویچ پانل ها
 • رنگ‌ بندی‌ های متنوع در ساندویچ پانل
 • ساندویچ پانل عایق صوتی مناسبی می باشد
 • مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله در ساندویچ پانل ها
 • افزایش عمر مفید سازه ساندویچ پانل ها
 • قابلیت انعطاف‌ پذیری زیاد جهت استفاده در طرح‌ های خاص ساندویچ پانل
 • مقاومت بالا در برابر حلالها و عدم خورندگی در محیط‌های بازی و اسیدی در ساندویچ پانل ها
انواع ساندویچ پانل
۱ – ساندویچ پانل پلی یورتان:در این ساندویچ پانل‌ ها برای عایق بندی از فوم پلی یورتان استفاده می‌شود که ساندویچ پانل در دو نوع تولید می‌ گردد. نوع اول ساندویچ پانل PIR نامیده می‌ شود که از ترکیب پلی یول و ایزو سیا نورات تولید می‌ شود. نوع دوم ساندویچ پانل PUR نام دارد که از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات تولید می‌گردد؛ و در هر دو روش برای تسریع در ترکیب، حضور کاتالیزور الزامی ست. برای تنظیم دانسیته فوم ساندویچ پانل نیز از گاز B141 استفاده می‌ شود. تفاوت این دو نوع ساندویچ پانل در ضد حریق بودن ساندویچ پانل PIR است. عایق حرارتی و برودتی، عایق صوت، مقاوم در برابر رطوبت و وزن سبک از مشخصات این نوع ساندویچ پانل می‌ باشد.
۲ – ساندویچ پانل پلی استایرن:برای عایق بندی این نوع ساندویچ پانل از فوم پلی استایرن یا همان یونولیت استفاده می‌ گردد. ساندویچ پانل از لحاظ عایق حرارتی و صوتی در درجه پایین‌ تری از پلی یورتان قرار می‌ گیرد، اما ساندویچ پانل نسبت به آن سبک‌ تر است و قیمت مناسب تری هم دارد.
۳ – ساندویچ پانل پشم سنگ:عایق این نوع ساندویچ پانل ها الیاف پشم سنگ است که ضد حریق بودن مهمترین ویژگی این نوع ساندویچ پانل است. لازم به توضیح است که درجه ضد حریق بودن این نوع، از ساندویچ پانل پلی یورتان PIR هم بالاتر می‌باشد.
۴- ساندویچ پانل سقفیاز ضخامت ۴ الی ۲۰ سانتی‌متر با فوم تزریقی پلی یورتان سخت (دانسیته ۲±۴۰) تولید می‌ شود. این ساندویچ پانل مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچها و دارای ضریب هدایت حرارتی پایین می‌ باشد. عرض مفید ساندویچ پانل سقفی ۱/۰۸ متر می‌ باشد.
۵ – ساندویچ پانل دیوارینوعی از مصالح ساختمانی که از دو لایه ورق که مابین آنها فوم تزریق شده است و جهت پوشش دیوار بکار می‌ رود را ساندویچ پانل دیواری می‌ نامند. ساندویچ پانل دیواری برای پوشش دیواره‌ های فضاهای صنعتی، سردخانه‌ ها، کانکس‌ ها، ساختمان‌ های پیش ساخته و.. به کار می‌ رود. این ساندویچ پانل دارای عرض مفید ۱/۱۴ متر و گستره ضخامت از ۴ تا ۲۰ سانتی‌ متر است.
۶ – ساندویچ پانل سردخانه‌ایبه زبان ساده ساندویچ پانل ترکیب هسته پلی یورتان rigid بین دو لایه ورق فلزی، محصولی است که ساندویچ پانل نامیده می‌ شود؛ که ساندویچ پانل های سردخانه‌ ای از ضخامت ۸ تا ۲۰ سانتی‌ متر بنا به کاربری آن تولید می‌ گردد و پلی یورتان مورد استفاده در ساندویچ پانل آن ماده‌ای است کاملاً سخت و شکننده، به همین دلیل به تنهایی چندان قابل استفاده نمی‌ باشد. اما با ساندویچ پانل کردن این ماده بین دو لایه ورق فلزی با مقاومت کششی بالا به خواص مکانیکی مورد نظر دست پیدا می‌ کنیم.
مشخصات فنی ساندویچ پانلنوع و ضخامت ورق مورد استفاده: ورق الوزینگ (روی و آلومینیم)، گالوانیزه و آلومینیوم پیش رنگ شده به ضخامت ۰/۵ الی ۰/۷ میلیمتر در رنگ‌ های متنوع و از نوع سوپر پلی استرکوره‌ ای به ضخامت ۲۵ میکرون در قسمت بیرون و ۷ مکرون در رنگ پرایمر کوره‌ ای از داخل در محل اتصال ورق با فوم. (چسبندگی فوم به ورق)
 •     نوع پوشش ساندویچ پانل: دورو ورق، یکرو ورق یکرو فویل، یکرو ورق نایلون، یکرو ورق یکرو کاغذ، دورو نایلون، دورو کاغذ، دورو فویل.
 •     نوع فوم ساندویچ پانل: پلی اورتان سخت با دانسیته ۲+۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب.
 •     مدل‌ های ساندویچ پانل: DND صاف – RPO پیچ مخفی بدون شیار – RP1 پیچ مخفی میکروویو – RP2 پیچ مخفی شیار ریز – RP3 پیچ مخفی شیار درشت
ضخامت ساندویچ پانلساندویچ پانل ها در ضخامت ۴ الی ۲۵ سانتی‌ متر و بر حسب سفارش تولید می‌گردد. ساندویچ پنل‌ ها از ۵ لایه تشکیل می‌ شود، لایه محافظ درونی و بیرونی بوده و دو لایه چسب مخصوص که جهت اتصال لایه‌ های محافظ بیرونی و عایل پلی یورتان بکار برده می‌ شود فوم داخل ساندویچ پانل ها نیز از جنس فوم پلی اورتان با دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌ باشد.رنگ ساندویچ پانلساندویچ پانل در ۱۲ طیف رنگی مختلف ازجمله سفید، آبی، قرمز، نقره‌ ای، طوسی، کرم، سبز، یشمی، زرد، بنفش نولید می‌ شود.
فوم پلی یورتان ساندویچ پانل
پلی‌ اورتان در ساندویچ پانل فوم سبکی است که از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات در شرایط خاص و در حضور کاتالیزور تولید می‌ شود. پلی اورتان نوعی فوم است که در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و می‌ توان از آن به عنوان عایق حرارتی استفاده کرد. پلی اورتان در هر دانسیته مورد نیاز قابل تولید است. حداکثر دمای عملکرد پلی اورتان ۷۰ الی ۸۰ درجه سانتی گراد است. پلی اورتان ساندویچ پانل در دمای بالاتر از ۱۰۰ الی ۱۱۰ درجه تجزیه می‌ شود.نصب ساندویچ پانلاز آنجایی که برای سازه‌ های ساخته شده با ساندویچ پانل مواردی مانند عایق حرارتی و صوتی، مقاومت در برابر رطوبت، ضد احتراق و حفظ زیبایی از اهمیت بالایی برخوردارند، باید نکات زیر در نصب ساندویچ پانل مورد توجه قرار گیرد: – اتصال ساندویچ پانل به ساختمان و تمامی نقاط اتصال ساندویچ پانل ها به یکدیگر در گوشه‌ ها توسط فلاشینگ با ضخامت ۱ تا ۲ میلیمتر صورت پذیرد. – درزبندی ساندویچ پانل ها توسط چسب پلی یورتان انجام گیرد. – جهت کاهش پرت ساندویچ پانل ها به محل قرار گیری ساندویچ پانل ها، فاصله بین ستون‌ها، ارتفاع ساندویچ پانل ها و … توجه شود. – جهت نصب ساندویچ پانل ها از پیچ واشر دار مخصوص استفاده گردد. همچنین به گام و ارتفاع پیچ‌ ها هم توجه شود.روش‌ های کاهش هزینه ساندویچ پانلبرای پایین آوردن قیمت ساندویچ پانل روش‌ های متعددی وجود دارد: – به جای اینکه در هر دو طرف ساندویچ پانل از ورق فلزی استفاده گردد، تنها در یک طرف ورق فلزی به کار رود. – پایین آوردن ضخامت ورق فلزی از ۵/۰ میلیمتر به ۴/۰ میلیمتر. – کاهش گام‌ های به کار رفته در ساندویچ پانل.منبع : ویکیپدیا