تبلیغات

دانلود کتاب 505 اصطلاح انگلیسی تجارت و بازرگانی 505 Business English Idioms and Phrasal Verbs

دانلود کتاب 505 اصطلاح انگلیسی تجارت و بازرگانی 505 Business English Idioms and Phrasal Verbs

http://up.vbiran.ir/uploads/32822146813883744451_518EkHvj+nL_SX311_BO1,204,203,200_.jpg

کتاب 505 اصطلاح انگلیسی تجارت و بازرگانی با نام اصلی 505 Business English Idioms & Phrasal Verbs که در این پست با آن آشنا می شویم علاوه بر اصطلاحات کاربردی در حوزه بازرگانی و تجارت، افعال دو کلمه ای این حوزه را نیز پوشش می دهد. همانطور که می دانیم در هر حوزه‌ی کاری و شغلی یک سری اصطلاحات و تعبیرات به کار برده می شود که مختص همان شغل می باشد. در کتاب حاضر نیز به بررسی 505 نمونه از پرکاربرد ترین اصطلاحات زبان انگلیسی تجارت و بازرگانی پرداخته شده است. همچنین دانستن افعال دو کلمه ای کمک شایانی در درک مطلب و متون زبان تجارت و بازرگانی می نماید. زبان پژوه کتاب حاضر را به زبان آموزانی که قصد یادگیری زبان تجارت و بازرگانی را دارند اکیدا توصیه کرده و در کنار این کتاب مطالعه و بهره گیری از منابع ارزشمندی همچون Business Result، Intelligent Business و نیز Market Leader را به این دسته از زبان پژوهان گرامی توصیه می نماید. در ادامه بیشتر با این کتاب به زبان اصلی آشنا می شویم.

X

.

 Speak English more confidently!

Learn these business idioms and phrases so you can talk about money, the economy, how the business is going – and what your colleagues are like to work with!

You'll sound more natural when you talk to people in meetings, negotiations and presentations if you use idioms. You often hear these in conversations, but they're not always easy to understand.

This ebook contains 505 essential business idioms and phrasal verbs listed alphabetically and also by category. For each idiom there's a definition and example sentence, so you can start using it straightaway.

Categories covered are:
the economy and regulations
money, pay and financing
working style, hiring and firing
business operations, market conditions and results
communication, leadership and deal-making
types of business and business people

Downloadدانلود کتاب 505 Business English Idioms and Phrasal Verbs

 

پاسخ دهید

3 نظر

manicure  ۱۳۹۶/۰۲/۱۴ - ۲۲:۳۱:۴۶

Yes! Finally someone writes about manicure.

Where are the femur tibia and fibula?  ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ - ۲۰:۱۴:۲۱

Great delivery. Solid arguments. Keep up the good work.

What causes painful Achilles tendon?  ۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۱۵:۲۵:۵۶

I enjoy what you guys are up too. This kind of clever work and reporting! Keep up the very good works guys I've added you guys to my blogroll.